Giriş İçerik

1

1. Adım: GS1 Firma Öneki Alınması


Barkod Sistemine geçilmesinde ilk adım GS1 firma öneki almaktır.

Bu sayede ürünlerinizi, lokasyonlarınızı, taşıma birimlerinizi, taşınmazlarınızı ve dokümanlarınızı dünya genelinde tekil olarak numaralandırma ayrıcalığına hak kazanırsınız.

 

Türkiye`de GS1 Numarası almak için burayı tıklayınız.

2

2. Adım: Numaraların Atanması

GS1 Türkiye tarafından firmanıza özel tahsis edilen “firma öneki”, ürününüz için belirlediğiniz “ürün numarası” ve sistem tarafından hesaplanan “kontrol basamağı”nın birleşimiyle her yeni ürün çeşidi için tekil olarak yeni bir GTIN oluşturulur.

Kontrol basamağı hesaplamak için gs1tr.org/kontrol_basamagi_hesaplama.php adresinden faydalanabilirsiniz.

 

3

3. Adım: Barkodların Basılma Yönteminin Belirlenmesi

 

Baskı yöntemi, ürünün şekline, ambalajına, kullanılacak barkod çeşidine vb. göre değişkenlik göstermektedir. Ürünlerin üzerinde yer alacak barkodların okunabilirliğini doğrudan etkileyecek yöntemlere ilişkin ayrıntılı bilgi için 444 9 559 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

4

4. Adım: Barkodların Okunacağı Noktanın Belirlenmesi

Perakende satış noktası, ilaç, lojistik birim vb. kullanım alanlarına göre farklı uygulamalar olabileceğinden önce kullanım alanının belirlenmesi gerekir.
*Ürün perakende satış noktasında mı okutulacak?
*Ürün genel dağıtım noktasında mı okutulacak?
*Ürün hem perakende satış noktasında hem de genel dağıtım noktasında mı okutulacak?
*Ürünün kendisine özgü okunma noktaları var mı? (Tıbbi cihaz ve ürünler)

                                                                                                                                                 

5

5. Adım: Barkod Alfabesinin Seçimi

Barkod alfabesinin seçimi sırasında aşağıdaki noktaların göz önüne alınması gerekir.
Eğer ürününüz perakende satış noktasından geçecekse barkod alfabesinin EAN ya da UPC alfabelerinden biri olması gerekir.
Eğer ürün üzerinde seri numaraları, son kullanma tarihi veya ürünün boyutları gibi değişken bilgiler bulunacaksa ürünün GS1-128 barkod alfabesi ile basılması gerekir.

Ürününüz perakende satış noktasından geçmeyecekse ve kolay yıpranabilen karton gibi ürünler üzerinde sadece GTIN’in yer alması isteniyorsa, ITF-14 barkod alfabesi uygun seçim olabilir.
Ülkemizde özellikle İlaç Takip Sistemi içerisinde kullanılmakta olan karekodları, ayrıntılı bilgi vermek istediğiniz ürünler için de kullanabilirsiniz. Karekodların kamera bazlı okuyucular tarafından okunabildiğini ve perakende satış noktalarında kullanılamayacağını dikkate almanız gerekmektedir.

6

6. Adım: Barkod Boyunun Belirlenmesi

Barkod boyutlarının GS1 standartlarında uygun görülen ölçülerden daha fazla küçültülmesi çok yönlü tarayıcılarda okunma sorunlarına neden olmaktadır.
Küçük ticari ürünlerinizi numaralandırırken EAN-8 sembolünü kullanmanız tavsiye edilir. 

7

7. Adım: Barkod Metninin Belirlenmesi

Gözle Görülür Tanımlama (Human Readable Identification), barkodun içine gömülü olan verinin aynı zamanda barkodun altına yazılması suretiyle insanlar tarafından okunabilmesini sağlar. Barkodun hasar görmesi durumunda metin yedek olarak kullanılabilir.

                               

 

8

8. Adım Barkod Renginin Belirlenmesi

Barkodların okunabilmesi için en uygun kombinasyon beyaz zemin üzerine siyah çubuklardır. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek ürün tasarımına göre farklı renk kombinasyonları seçebilirsiniz.

9

9. Adım: Barkod Yerleşimi

Sembol yeri belirlenirken önce paketleme süreci dikkate alınmalıdır. Doğru yer belirlendikten sonra baskı firmasına danışılmalıdır. Birçok baskı yönteminde, barkodların uygulama yüzeyini destekler biçimde olması ve belirli bir oryantasyonda yapılması gerekmektedir.

 

10

10. Adım: Barkod Kalite Planının Oluşturulması

İlk üç barkod örneğiniz GS1 Türkiye tarafından ücretsiz olarak test edilmektedir. Tek yapmanız gereken boş ambalaj ya da paket örneklerinizi GS1 Türkiye’ye göndermek!

Lineer semboller üzerinde yapılan ISO/IEC Barkod Baskı Kalite Testi, sembollerin basılmasından sonra barkod kalitesini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bir ISO tabanlı doğrulayıcı, sembolü bir tarayıcının yapacağı şekilde görür ancak sembolün kalitesini derecelendirerek daha ayrıntılı bilgi verir.