EPCglobal Ağı

 

EPCglobal Ağı tedarik zincirindeki ürünler hakkındaki bilgilerin gerçek görünürlüğünü sağlamak için radyo frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi kullanır.

1. Elektronik Ürün Kodu (EPC)
EPC tedarik zincirindeki bir ürünü tanımlayan dünyada tek bir numaradır. Bu, tedarik zincirinin neresinde olursa olsun bir ürün çeşidinin tek bir örneği hakkında sorgulama yapılmasına olanak sağlar.

2. EPC Etiketi
Etiketler bir plakaya iliştirilmiş bir mikro yonga ve antenden meydana gelen RFID cihazlarıdır. Bir ürünün özgün EPC numarası fiziksel olarak üzerine iliştirilen bu etikette saklanır.

3. EPC okuyucular
Bir EPC okuyucusu radyo dalgalarıyla EPC etiketinden EPC’yi okuyan bir cihazdır. EPC okuyucuları, tedarik zincirinde ürün hareketlerini en mantıklı şekilde takip etmeyi sağlayacak noktalara yerleştirilirler.

4. EPC Aracı Yazılımı
EPC Aracı Yazılımı, EPC Bilgi Hizmetleri ve firmaların var olan bilgi sistemleri ile iletişim için temel okuma bilgisini yöneten ve uyarılar sağlayan bir yazılım teknolojisidir.

5. EPC Bilgi Hizmetleri (EPC IS)
EPC Bilgi Hizmetleri, kullanıcıların ticari ortaklarla EPCglobal Ağı™ üzerinden EPC ile ilgili veri değişimi yapmalarını sağlar.

6. Keşif Hizmetleri
Keşif Hizmetleri, kullanıcıların belirli bir EPC ile ilgili veri bulmalarını ve bu veriye erişim izni istemelerini sağlayan bir hizmet paketidir.